Chania Sailing Club

ΠΕΡΙΦΕΡΙΑΚΟ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΚΡΗΤΗΣ 2015

ΕκτύπωσηE-mail Τετάρτη, 13 Μάιος 2015 07:28

ponomi periferikoy2015 n

ΜΕ 2 ΣΚΑΦΗ ΣΤΟ ΒΑΘΡΟ ΤΩΝ ΝΙΚΗΤΩΝ ΣΤΟ ΠΕΡΙΦΕΡΕΙΑΚΟ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΚΡΗΤΗΣ ΣΚΑΦΩΝ ΑΝΟΙΚΤΗΣ ΘΑΛΑΣΣΑΣ Ο ΙΣΤΙΟΠΛΟΪΚΟΣ ΟΜΙΛΟΣ ΧΑΝΙΩΝ

Το Περιφερειακό Πρωτάθλημα Σκαφών Ανοικτής Θαλάσσης πραγματοποιήθηκε όπως ήταν προγραμματισμένο στις 1/5/2015 έως 3/5/2015 με παρουσία σκαφών απ όλη την Κρήτη.

Ο ΙΟΧ πιστός στις αρχές του για την διάδοση του ναυταθλητισμού και του θαλάσσιου τουρισμού ήταν παρών και εκεί με τον πολυπληθέστερο στόλο.
Η έναρξη των εκδηλώσεων πραγματοποιήθηκε στο ΙΟΧ με την συνάντηση των κυβερνητών και πληρωμάτων για να ενημερωθούν για της λεπτομέρειες του αγώνα από τα μέλη της επιτροπής Τάσο Νικολάου και Παύλο Σκυλίτση.
Η εκκίνηση της πρώτης ιστιοδρομίας του τριήμερου αγώνα έγινε στις 1/5 12.00 στο θαλάσσιο χώρο ανοικτά του κόλπου Κουμ Καπί και περιελάμβανε 3 αγώνες όρτσα - πρύμα
Την δεύτερη μέρα στις 2/5 η εκκίνηση δόθηκε στις 10.30 από το θαλάσσιο χώρο ανοικτά των εγκαταστάσεων του ΙΟΧ και περιελάμβανε διαδρομή ανοικτής πλεύσης Χανιά - Ρέθυμνο 32 νμ.
Την Τρίτη ημέρα περιελάμβανε τριγωνική διαδρομή παραλιακά της πόλης του Ρεθύμνου.
Ισχυροί άνεμοι, παρατεταμένες άπνοιες και έντονος συναγωνισμός ήταν τα χαρακτηριστικά του τριήμερου αγώνα και έδωσε την ευκαιρία στα πληρώματα να απολαύσουν ένα συναρπαστικό ιστιοπλοϊκό τριήμερο.
Την πρώτη θέση στην τελική κατάταξη πήρε το σκάφος El Viento του Ν.Ο. Γαζίου Κρήτης. με κυβερνήτη τον Ηλία Κοβατζή
Στην δεύτερη θέση στην γενική κατάταξη αδείχθηκε το σκάφος ΜΥΡΙΑ του Ιστιοπλοϊκού Όμιλου Χανίων με κυβερνήτη τον Σταύρο Μαρίνο.
Την τρίτη Θέση στην Γενική κατάταξη πήρε το σκάφος ΠΑΝΕΦΗ 2 του Ιστιοπλοϊκού Όμιλου Χανίων με κυβερνήτη τον Μανώλη Μπαρμπόπουλο
Τα σκάφη και τα πληρώματα του ΙΟΧ που πήραν μέρος είναι:

ΜΥΡΙΑ
Σταύρος Μαρίνος, Γιώργος Πετράκης, Γιώργος Παπαδάκης, Γιάννης Σταγάκης, Μαρία Αργυροπούλου

ΠΑΝΕΦΗ 2
Εμμανουήλ Μπαρμπόπουλος ,Θοδωρής Γενερίδης ,Παναγώτης Μπαρμπόπουλος ,Νίκος Παπαμιχαήλ,
Δημήτρης Αναστασιάδης ,Έμυ Παπακωνσταντίνου

ΓΛΑΥΚΗ 3
Κωνσταντίνος Μαμαλής, Βασίλης Πολίτης , Βασίλης Κοζωνάκης ,Θοδωρής Μαμαλής ,Stephane Bertrand ,Άρης Βλαχάκης

ΑΝΕΜΟΣ
Γρηγόρης Κνιθάκης, Νίκος Τζανάκης, Νεκταρία Λαβούτα, Άννα Δρούγκα, Ειρήνη Τσεκούρα.

Θα πρέπει να επισημάνομε επίσης τα ιδιαίτερα θετικά σχόλια των ιστιοπλόων για την διοργάνωση του αγώνα και το στήσιμο του στίβου.
Ο ΙΟΧ ευχαριστεί τους εκπαιδευτές τους Ομίλου του για την ευγενική προσφορά τους για την διοργάνωση του αγώνα Μάκη Βασιλάκη , Νίκο Ζαχαριουδάκη, Θανάση Γκιόκα
Επίσης τον Ντίνο Γδοντάκη για την φωτογραφική κάλυψη του αγώνα του αγώνα με φωτογραφικό ελικόπτερο.